Menu

System rozgrywek ligowych w AngliiAnglicy są pionierami, jeśli chodzi o angielską piłkę nożną. To właśnie w tym kraju, w 1888 roku powstała najstarsza liga na świecie – The Football League. Do 1992 roku, były to najbardziej prestiżowe rozgrywki na świecie. W tamtym czasie, The Football League została podzielona na trzy dywizje (The Championship oraz League One i League Two), a osobno wyodrębniła się najbardziej dochodowa i najchętniej oglądana – Premier League.

Rozgrywki ligowe w Anglii opierają się o system awansów i spadków – np. trzy ostatnie zespoły z pierwszej ligi zamieniają się z trzema liderami z drugiej, The Championship. Awanse jednak nie zawsze są automatyczne. Chcąc grać w najwyższych ligach, należy również spełnić rozmaite kryteria organizacyjne i finansowe, co może okazać się niemożliwe bez odpowiedniej pomocy ze strony sponsorów.

Cała liga angielska liczy ponad 7 tys. klubów (nie licząc tych, które nie należą do oficjalnej piramidy rozgrywek). W poszczególnych dywizjach gra od 20 (Premiership) do 24 drużyn (od II. do V. ligi). Na 9. poziomie piramidy zaczynają się ligi podregionalne, w których występują różne ilości klubów. Ligi uplasowane niżej, niż na 11. stopniu piramidy, nie są zaliczane do Narodowego Systemu Ligowego Anglii.

Warto wiedzieć, że tylko w czterech pierwszych ligach angielskich grają wyłącznie zawodowi gracze – od V. dywizji w dół, w większości klubów figurują amatorzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *