Menu

Keramzyt- czym jest to kruszywo i skąd tak wielka jego popularność?

0 Comment


Keramzyt jest kruszywem, które jest stosunkowo łatwo dostępne i powszechnie wykorzystywane. Można je zamówić bezpośrednio u producenta Leca® KERAMZYT, ale też można je znaleźć w różnej postaci w sklepach ogrodniczych czy marketach budowlanych. Rodzaj keramzytu, jaki chcemy zakupić najlepiej dostosować do konkretnego przeznaczenia. Może to dotyczyć jego frakcji, sposobu pakowania (forma sypka lub workowana) czy dodatkowej obróbki (na przykład impregnacji). Dwoma najpopularniejszymi zastosowaniami keramzytu jest jego użycie w ogrodnictwie oraz przy pracach typowo budowlanych.

Dlaczego keramzyt jest kruszywem tak lekkim?

Materiał ten bez wątpienia jest dość charakterystyczny, a tym, co wyróżnia go w pierwszej kolejności jest na pewno jego niewielki ciężar. Stanowi to jego ogromną zaletę i sprawia, że zyskuje on wiele zastosowań. Wszystko dzięki temu, że złoża wydobytej skały ilastej są wypalane w specjalnych piecach w temperaturze ponad tysiąca stopni. Proces ten sprawia, że skała dzieli się na niewielkie fragmenty, zyskuje niesamowitą porowatość i staje się lekka. To właśnie ze względu na ten fakt keramzyt dobrze sprawdza się w roli izolatora. Pozwala mu na to jego lekka i porowata struktura, która akumuluje ciepło.

Keramzyt doskonale radzi sobie z wilgocią

To kolejna, bardzo ważna i ceniona cecha tego kruszywa. Keramzyt w swojej podstawowej wersji ma zdolność kapilarnego podciągania wilgoci do góry. Jest to w szczególności wykorzystywane przy uprawie roślin. Jest w stanie przyjąć wodę w swoją strukturę, a następnie uwalniać ją systematycznie po trochu. Doskonale też przepuszcza większe ilości wilgoci, dlatego też nadaje się do wykonywania wszelkich warstw drenażowych i odwodnień terenu. Co jednak bardzo istotne, keramzyt nie niszczeje pod wpływem działania wody. Jest materiałem bardzo wytrzymałym i trwałym także pod kątem wilgoci. Warto także wspomnieć, że jest kruszywem, które nie jest aktywne biologicznie- nie pleśnieje, nie jest podatne na żadne grzyby i patogeny.

Gdzie najlepiej wykorzystać keramzyt?

Ma on wiele zastosowań, w zależności od projektu można zamówić go ze strony Leca® KERAMZYT w formie workowanej jak i sypkiej, transportowanej specjalnymi samochodami. W ogrodnictwie może być wykorzystywany jako składnik mieszanek glebowych pod uprawę roślin, można z jego wykorzystaniem wykonywać także odwodnienia gruntów. W budowlance służy do wykonywania warstw ocieplenia, do osadzania posadzek bezpośrednio na gruncie, a także do keramzytobetonów i betonów lekkich, które nie będą nadmiernie obciążać stropów.

Zapoznaj się z ofertą na https://leca.pl/.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *