Menu

Koszty związane z domem murowanym i szkieletowym- jak je porównać?

0 Comment


Dla inwestorów jedną z najistotniejszych kwestii są kwestie finansowe, które odnoszą się do budowy domu, jak i późniejsze koszty związane z utrzymaniem budynku. Sposób budowania, wybrana technologia, potrzebne materiały, czas, jaki trzeba będzie poświęcić na budowę oraz koszty wynajęcia ekipy budowlanej- wszystko to determinuje finalną kwotę inwestycji. Tymczasem, na późniejsze koszty utrzymania budynku mają wpływ czynniki związane zarówno z parametrami budynku, jak i ze sposobem jego użytkowania w praktyce. Czy dom z drewna jest opłacalną inwestycją? Jak go porównać do domu o podobnej wielkości i zbliżonym projekcie, ale wzniesionym w technologii murowanej?

Szybciej i taniej- wyznacznik technologii szkieletowej?

W bardzo wielu źródłach można znaleźć informację o tym, że dom kanadyjski buduje się szybciej i taniej od domu murowanego i faktycznie tak jest w rzeczywistości. Niejako też jedno wynika z drugiego- im krótszy czas wynajmowania ekipy budowlanej tym mniejsze koszty, ale na sumę inwestycji ma też wpływ rodzaj wykorzystywanych materiałów oraz to, że dom szkieletowy poza samym fundamentem można stawiać cały rok. Dom murowany w przeważającej części tylko w sezonie, kiedy nie ma ujemnych temperatur, co stanowi spore ograniczenie.

Już na wstępie można więc powiedzieć, że budowa domu szkieletowego jest bardziej opłacalna, w tym kontekście osoby zainteresowane jego wykonaniem zadają najczęściej pytania o jego trwałość. Jest ona porównywalna do wytrzymałości domów murowanych pod warunkiem zastosowania odpowiedniego drewna (sezonowanego i o odpowiedniej wilgotności) oraz stosowania się do wytycznych technologii (stosowanej wielkości ocieplenia, wytrzymałości konstrukcji itd). I tutaj duża rola samego wykonawcy, chociażby takiego jak drewdom.com. To ważne, aby był godny zaufania i miał duże doświadczenie w branży.

Co będzie wpływać na koszty utrzymania budynku?

Dom kanadyjski ze względu na stosowane folie oraz grube warstwy ocieplenia (najczęściej wykonywane z wełny mineralnej) może z powodzeniem mieć tak samo dobre współczynniki przenikania ciepła, co dom murowany. Jest to bardzo istotne, gdyż w bezpośredni sposób generuje stałe koszty utrzymania domu szkieletowego pod względem potrzebnego do wytworzenia ciepła po to, aby móc go zamieszkiwać przez cały rok. Może się nawet okazać, że dom tego rodzaju wybudowany w najnowszej technologii będzie domem znacznie cieplejszym i bardziej energooszczędnym od domu murowanego, ale nie posiadającego dodatkowego ocieplenia np. z płyt styropianowych.

Analizując koszty utrzymania domu szkieletowego oczywiście trzeba wziąć pod uwagę takie zmienne jak powierzchnie budynku, sposób jego użytkowania oraz najbardziej komfortową i pożądaną przez mieszkańców temperaturę w jego wnętrzu, a także sposób ogrzewania- elektryczny, gazowy czy też pompę ciepła. Bardzo często można dość precyzyjnie oszacować ile będziemy musieli co sezon wydatkować na ogrzewanie- tym samym nic nas nie zaskoczy i możemy wybrać taki rodzaj budynku, który będzie dla nas bardziej opłacalny finansowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *