Menu

Spinning i HIIT – trening dla lubiących nowatorskie podejście

0 Comment


Siłownie i kluby fitness proponują dość sztywny zestaw treningowy dla każdego posiadacza karnetu. Co jeśli nie musisz używać ciężarów, a chcesz być w formie? Nawet jeśli jesteś zwolennikiem klasycznych form ćwiczeń, to warto urozmaicić program treningowy! Przedstawiamy nowatorskie metody treningowe: spinning i HIIT.

Spinning

Spinning to trening na rowerach stacjonarnych. Nie są to typowe maszyny znane z niektórych domowych wnętrz. To specjalnie przygotowane urządzenia, które zostały zaprojektowane z myślą o kolarzach i ich pracą nad przedsezonową formą. Spinning to forma ćwiczeń wytrzymałościowych, aerobowych, które usprawnią układ krążeniowo-oddechowy. Zajęcia odbywają się w grupach, a nad uczestnikami czuwa instruktor, który dobierając odpowiednią muzykę, reguluje tempo jazdy, symulując warunki związane z ukształtowaniem terenu. Regularne ćwiczenia tego typu dobrze wpływają na naszą wytrzymałość. Intensywnie pracują mięśnie nóg, brzucha i pośladków. Warto zaopatrzyć się w wygodny, luźny strój, a po treningu wykonać parę ćwiczeń izometrycznych – w ten sposób unikniemy zakwasów. Spinning znajduje się m.in w ofercie Vitality Boutique, a plan zajęć znajdziesz pod tym linkiem: http://www.vitalityboutique.pl/project/v-spinning/

HIIT

HIIT (ang. High Intensity Interval Training) to intensywny trening interwałowy. Ten program ćwiczeń pozwala bardzo szybko spalić tkankę tłuszczową i dojść do optymalnej formy fizycznej. Co ciekawe, treningi tego typu są parokrotnie skuteczniejsze od kardio.

W HIIT przeplata się ćwiczenia na maksymalnym poziomie intensywności z „przerwami” na mniej męczące ćwiczenia kardio. Warto wiedzieć, że nie ma ściśle ustalonych ćwiczeń. Można wykonywać pompki, jeździć na rowerze, czy biegać. Wszystko zależy od preferencji. Czas ćwiczeń zależy od stanu kondycji, co prawda nie powinien przekraczać pół godziny. Trzeba pamiętać, że w założeniu HIIT jest najbardziej wyczerpującym typem treningu. To opcja dla zapracowanych, którzy nie mają czasu na długie treningi, a liczą na szybkie efekty.

Fitness – trening niekoniecznie na ciężarach!

Przedstawione typy treningów to tylko przykłady na to, że dojście do formy nie musi wiązać się z użyciem ciężarów i maszyn na siłowni. Z pomocą specjalisty można dobrać optymalny typ treningu, który nie będzie wiązał się z ryzykiem nadmiernego obciążenia stawów i mięśni, a i tak przyniesie zamierzone efekty w stosunkowo krótkim czasie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *