Menu

Jak przygotować się do maratonu? Poznaj rady trenera!Przygotowania do maratonu wymagają niezbędnego czasu. Standardowo przyjmuje się, że powinny one trwać pół roku. W tym czasie organizm przyzwyczai się do ogromnego wysiłku fizycznego, jakim jest kilkugodzinny bieg i pozwoli na osiągnięcie finiszu w świetnym czasie, bez skrajnego wyczerpania, skurczy, czy braku woli walki. Zatem jak przygotować się do maratonu?

Maraton dla początkujących

Nie martw się, jeśli nie posiadasz kilkuletniego doświadczenia w bieganiu czy nie biegasz kilka razy w tygodniu po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt kilometrów. Inna aktywność sportowa (tenis, piłka nożna lub pływanie) na pewno pomogą Ci w poprawie kondycji fizycznej, jednak przebiegnięcie maratonu jest zupełnie innym wysiłkiem dla organizmu.

Musisz w przeciągu pół roku wytrenować go do 3, 4, a może nawet 5 godzinnego biegu bez przerwy. Aby zacząć przygotowania, musisz być w stanie truchtać non-stop przez około 5 km lub przynajmniej pół godziny. Jeśli uda Ci się to osiągnąć, możesz przejść do następnych etapów.

Jak przygotować się do maratonu – o tym musisz pamiętać

Odważne, ale także ostrożne planowanie treningu jest kluczem do sukcesu. Jeśli znasz już datę startu, odliczając w tył zaplanuj przygotowania na najbliższe miesiące – dzień po dniu, tydzień po tygodniu. Taka rozpiska pomoże Ci jak najlepiej wykorzystać czas i będzie Cię motywowała w chwilach zwątpienia. W czasie tak zaplanowanych treningów poznasz swoje predyspozycje i umiejętności fizyczne, znajdziesz również najlepszą dla siebie technikę biegania.

Bardzo ważna jest także systematyczność. Jeśli z powodu sytuacji losowej nie mogłeś wykonać jakiegoś treningu to nic się nie stało, ale gdy opuścisz dwa treningi pod rząd, będziesz musiał je nadrobić. Pamiętaj o zasadzie dwóch dni przerwy po długim biegu.

Pilnuj też odpowiedniej diety. Jadłospis przyszłego maratończyka powinien być bogaty przede wszystkim w węglowodany złożone, powinien natomiast unikać produktów wzdymających, tłustych i ciężkostrawnych.

Co jeszcze jest ważne przed startem w maratonie?

Jeśli jeszcze nie masz odpowiednich butów sportowych do biegania i zwiewnego ubrania, przyszedł najwyższy czas, aby je zakupić. Nowe buty najlepiej przetestować, np. podczas joggingu w parku, a później w trakcie treningu. Strój powinien być wykonany z materiału termoaktywnego, który odprowadzi wilgoć. Pamiętaj także, że bielizna termoaktywna powinna być obcisła – wtedy pot jest transportowany na zewnątrz.

Skoro już wiesz, jak przygotować się do maratonu, to nie pozostaje nic innego, jak życzyć powodzenia w osiągnięciu mety!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *