Menu

Kontuzja w sporcie- jaki może mieć charakter?Zdarzają się zarówno osobom, które trenują zawodowo, jak i tym, którzy podchodzą do sportu hobbystycznie i raczej amatorsko- kontuzje. Niektórzy mają już za sobą niejedną taką przygodę. Czasem mniej poważne, a czasem rzutujące na całe nasze życie. Zazwyczaj, mówiąc o tym, czym jest kontuzja w sporcie wyróżnia się dwa zasadnicze jej rodzaje. W pierwszym przypadku można mówić o kontuzjach ostrych, czyli takich, które pojawiły się nagle, na przykład w konsekwencji upadku, przeciążenia czy poprzez nieuwagę. Innym rodzajem kontuzji jest ta, która powstaje w konsekwencji występowania stanu przewlekłego. W takim przypadku do urazu dochodzi stopniowo i składa się na niego wiele mikrourazów, które są efektem regularne przeciążania mięśni i stawów. W takim przypadku najczęściej problem zaczyna narastać z czasem. Może się zacząć od delikatnej tkliwości, bolesności, aż po ostry ból i brak możliwości poruszania się. Zazwyczaj, niezależnie od rodzaju kontuzji konieczna okazuje się fizjoterapia, która pozwala przyspieszyć proces zdrowienia i powrotu do pełnej sprawności. Więcej na temat dostępnych metod, które są najczęściej wykorzystywane można dowiedzieć się odwiedzając gabinet fizjoterapii, chociażby taki jak ICLB.

Naderwanie lub naciągnięcie mięśni oraz inne kontuzje- kiedy mogą mieć miejsce?

Naciągnięcia, naderwania- tego typu urazy należą bezsprzecznie do jednych z najczęściej występujących. Do uszkodzenia mięśni zazwyczaj dochodzi podczas treningów o charakterze siłowym. Takiej kontuzji sprzyja mocne trenowanie mięśni bez ich uprzedniego rozgrzania, stosowanie błędnej techniki wykonywania ćwiczeń lub też trenowanie w zbyt zintensyfikowanej formie bez uwzględnienia czasu, jaki jest potrzebny mięśniom do regeneracji. Takie kontuzje można leczyć specjalnymi preparatami przeciwbólowymi oraz przeciwzapalnymi, doskonale sprawdza się fizjoterapia, a także zabiegi laserowe.

Sytuacja jest znacznie poważniejsza w momencie, kiedy dojdzie do całkowitego zerwania więzadła lub ścięgna. Jedną z najpopularniejszych kontuzji tego typu jest zerwanie ścięgna Achillesa, z którą to kontuzją borykają się sportowcy w znacznym stopniu trenującym nogi- biegacze czy zawodnicy koszykówki. Na zerwanie więzadeł szczególnie narażeni są także narciarze. Wśród dostępnych zabiegów fizjoterapeutycznych, w przypadku zerwania ścięgna Achillesa można zastosować krioterapię, laseroterapię lub terapię wykorzystującą ultradźwięki. Zerwanie wiązadeł również można leczyć z dużym wsparciem fizjoterapii- poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia skracające czas rekonwalescencji lub poprzez zabiegi z zakresu krioterapii.

Mówiąc o kontuzjach w sporcie warto też wspomnieć o jakże popularnych skręceniach, które są tym poważniejsze, jeśli dotyczą torebki stawowej. Taka kontuzja również musi skończyć się u lekarza specjalisty. Na pewno konieczne będą preparaty uśmierzające ból, a także zmniejszające opuchliznę. Proces zdrowienia można wzbogacić o terapię laserową.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *