Menu

Wpływ biegania na zdrowie

0 Comment


Bieganie jest dobre na wszystko, w zasadzie tak w jednym zdaniu można podsumować dobroczynne skutki jakie ma bieganie na nasz organizm. Bieganie ma bowiem wpływ zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Biorąc pod uwagę jak wiele pozytywów niesie ze sobą ta aktywność fizyczna nie dziwi, że coraz więcej osób chce biegać. Warto jednak zauważyć, że aby bieganie przynosiło spodziewane rezultaty to istotna jest technika biegu, dlatego też rozpoczynając swoją przygodę z bieganiem warto poradzić się specjalistów takich jak – ks staszewscy.

Wpływ biegania na kondycję fizyczną

Bieganie ma niebagatelny wpływ na ogólną kondycję naszego organizmu. Regularne treningi sprawią, że nasz organizm będzie bardziej wytrzymały, będzie wolniej się męczył, a wyjście na 10 piętro nie będzie stanowiło dla nas wyzwania nie do pokonania. Biegając poprawiamy pozycję naszego ciała – prostujemy się, co stanowi także ogromną ulgę dla naszego kręgosłupa. Ćwiczymy mięśnie, które stają się silniejsze i bardziej odporne na zmęczenie, dotleniami krew i serce. Osoby pracujące za biurkiem wiele czasu spędzają w pozycji siedzącej, która sprawia, że nasz układ pokarmowy jest ściśnięty, co może powodować problemy gastryczne, natomiast bieganie stanowi ich rozwiązanie. Biegając powinniśmy także odpowiednio oddychać, takie oddychanie sprawia, że zwiększa się pojemność naszych płuc, dzięki bieganiu nie będziemy łapać zadyszki po przebiegnięci 10 metrów do autobusu. Jak się okazuje bieganie może także unormować nadciśnienie i jest dobrym lekiem na bezsenność. Poza tym jak dowiedli naukowcy, osoby które biegają żyją dłużej od tych, które nie uprawiają żadnej aktywności fizycznej.

Wpływ biegania na kondycję psychiczną

Bieganie ma także niemałe znaczenie dla naszego zdrowia psychicznego. Przede wszystkim dzięki bieganiu dotleniamy nasz mózg co pozytywnie wpływa na wysypianie się i koncentrację. Dodatkowo podczas biegania wytwarzany jest hormon szczęścia dzięki czemu po skończonym treningu czujemy satysfakcję i zadowolenie. Ponadto dla wielu osób wieczorny czy poranny trening jest czasem, który poświęcają na refleksję i układanie planu dnia, zatem może się bieganie stać także czasem medytacji. Inni natomiast wykorzystują pasję do biegania, aby tworzyć relację z innymi ludźmi, którzy także lubią biegać, a zatem bieganie może być także powodem do towarzyskich spotkań.

Jest wiele czynników, które powodują, że bieganie ma bardzo dobry wpływ zarówno na zdrowie fizyczne jak i psychiczne człowieka, dlatego też – warto biegać!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *